Zabawki edukacyjne w rozwoju dzieci

Zabawki edukacyjne, odpowiednio dobrane do wieku dzieci, stymulują ich rozwój, pomagają poznać otaczający nas świat i zachęcają do dalszych odkryć. Udowodniono naukowo, że to, czym bawi się dziecko od najmłodszych lat, wpływa na jego osobowość. Dlatego rodzice coraz częściej sięgają w sklepach po zabawki edukacyjne.

Czym są zabawki edukacyjne?

Dziecko uczy się przez zabawę. Dobra zabawka edukacyjna to taka, która stymuluje mózg dziecka do podjęcia procesów myślowych, a także rozwija jego twórczość, realizując przy tym funkcję zabawową.  Dziecko na zasadzie prób i błędów odkrywa jej działanie lub zastosowanie. Zabawka musi mieć w sobie element tajemnicy, by pobudzić wyobraźnię malucha. Ponadto, elementy ruchome lub manipulacyjne doskonale wpłyną na kształtowanie motoryki. Ważnym jest, by rodzic nie odkrywał za dziecko zastosowania zabawki, nie pokazywał, jak się nią bawić. To dziecko jest odkrywcą, a rodzic ma mu towarzyszyć, podążać.

Jak wybrać zabawkę edukacyjną?

W dzisiejszych czasach producenci prześcigają się w wymyślaniu zabawek edukacyjnych i zaspokojeniu potrzeb rodziców i maluchów. Należy pamiętać, by zabawka edukacyjna była dostosowana do wieku, percepcji i umiejętności dziecka. Nie należy kierować się płcią przy doborze takich zabawek. Dziecko samo wybierze to, co go interesuje. Zabawki muszą być bezpieczne dla dziecka i nie zagrażać jego zdrowiu. Ponadto muszą być atrakcyjne, by stymulować umiejętności ruchowe, percepcyjne i językowe. Zabawki dla niemowląt i dzieci młodszych powinny mieć intensywne kolory, mogą wydawać dźwięki. Powinny też umożliwiać zamontowanie ich do łóżeczka lub wózka. Z kolei zabawki dla dzieci starszych (od 6 do 12 miesięcy) powinny być wytrzymałe. W tym okresie można wprowadzić książeczki edukacyjne i kształtować nawyk czytania. Dla dzieci, które weszły w fazę wzmożonego ruchu, wybierzmy zabawki kształtujące umiejętności motoryczne, czyli różnego rodzaju piłeczki, przełączniki, suwaki, przeplatanki, przyciski, zabawki do kąpieli czy kredki. Dzieci powyżej trzeciego roku życia ucieszą różnego rodzaju układanki, zestawy do budowania, książeczki, stroje do przebierania się.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze strony: https://pixabay.com/

 

Dodaj komentarz