Jak zadbać o siebie w ciąży? Skorzystaj z cennych porad

Ciąża to niezwykły, magiczny stan oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny. Każda przyszła mama powinna przysporzyć starań, aby w ten szczególny czas zadbać właściwie o swoje ciało, prawidłowy tryb życia oraz samopoczucie. Pozytywny nastrój z pewnością będzie miał duże znaczenie w kontekście prawidłowego rozwoju dziecka.


Co powinno znaleźć się na talerzu?

Wiele kobiet błędnie podchodzi do kwestii odżywiania w ciąży. Wcale nie można jeść wszystkiego i w nieograniczonych porcjach. W ten sposób szkodzimy przede wszystkim sobie. Po porodzie zostaną nam tylko zbędne kilogramy, które wcale nie jest tak prosto skutecznie zrzucić. Zresztą – po urodzeniu dziecka nie bardzo jest czas na to, by tworzyć szeroko zakrojone plany odchudzania. Tak, jak w każdym przypadku – profilaktyka powinna być najważniejszym motorem codziennych działań.

Wszystkie rady będą dotyczyć oczywiście sytuacji, w której ciąża przebiega bez żadnych zakłóceń, a lekarz nie zalecił szczególnych środków ostrożności.

Żywienie

Ciąża to czas, w którym rośnie zapotrzebowanie na witaminy oraz składniki odżywcze. W związku z tym należy zwiększyć dzienne spożycie warzyw i owoców. Jeżeli surowe warzywa nie przysparzają żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bez żadnego problemu można je spożywać w stanie surowym. Alternatywą są produkty gotowane na parze. Dzięki takiej obróbce termicznej nie stracą swych naturalnych wartości odżywczych.

Szczególnie polecane jest mięso drobiowe oraz ryby. Należy jednak pamiętać, że tych składników nie można przyjmować w stanie surowym. W tym przypadku również sprawdzi się parowanie.

Niezbędna będzie również niegazowana woda mineralna. Kobiety w ciąży mogą bardzo łatwo się odwodnić. Woda pomoże w wielu aspektach fizycznych i psychicznych. Pomaga zwalczyć zmęczenie, syci pragnienie i reguluje procesy metaboliczne ludzkiego ciała.

W ciąży nieznacznie rośnie zapotrzebowanie kaloryczne. W pierwszym trymestrze nie musimy wcale zwiększać dziennego spożycia kalorii. Dopiero w dalszych etapach ciąży zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o 300 kcal.

Wiele problemów zostanie również rozwiązanych przez odpowiednią dawkę ruchu. Sport w ciąży nie jest zabroniony. Z pewnością przysłużą się spacery, joga i inne, umiarkowane sposoby na zachowanie dobrej kondycji.

Pielęgnacja ciała

Ciąża. Jak o siebie dbać w kontekście ciała? Z pewnością takie pytanie zadaje sobie każda przyszła mama. Nie wiemy, jakie kosmetyki nie wywołują alergii, a także czy użycie niektórych preparatów nie będzie szkodliwe dla harmonijnego rozwoju płodu. Zasada jest prosta: im mniej składników w kosmetyku, tym lepiej. Można również skorzystać z wielu preparatów, które są przeznaczone dla dziecka. O szczegółach takiej pielęgnacji możecie przeczytać pod linkiem: http://babyonline.pl/dieta-w-ciazy-dieta-na-kazdy-trymestr-ciazy,dieta-w-ciazy-artykul,4979,r1p1.html.

W zdrowym ciele, zdrowy duch…

Kobiety w ciąży powinny zadbać również o dobre samopoczucie. Ten szczególny czas poświęćmy także na rozwój duchowy. Nie daj się stresowi! Posłuchaj dobrej muzyki, przeczytaj ulubioną książkę.

Psychologia przekonuje, że kobiety w ciąży narażone są na ataki zmiennych humorów, a nawet stany depresyjne.

Kobieta

Jak zadbać o siebie w ciąży? Niech podsumowaniem będą następujące wyznaczniki:

  • Zdrowy tryb życia oparty na zasadach harmonii i proporcji.
  • Pielęgnowanie ciała odpowiednimi kosmetykami.
  • Dbanie o rozwój duchowy.
  • Unikanie stresów.
  • Regularne picie wody mineralnej itp.

Dodaj komentarz