Zadowolona wątroba

Nie wszyscy wiedzą, że wątroba jest jednym z najważniejszych, ludzkich organów. Nie dość, że jest największa, to dodatkowo bardzo pracowita. W wątrobie nieustannie zachodzą niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia procesy chemiczne. Dlatego też naszym obowiązkiem jest dbałość o wątrobę. Przeciążenia mogą nieść za sobą szkodliwe konsekwencje.

Zadania wątroby

We wnętrzu wątroby znajdują się hepatocyty, które przekształcają składniki odżywcze w substancje lepiej przyswajalne (przykładowo – przemieniają skrobię w cukier prosty) oraz odtruwają organizm, niwelując szkodliwy wpływ substancji toksycznych. Wątroba produkuje żółć odpowiedzialną za trawienie i heparynę regulującą krzepliwość krwi. Ponadto organ jest wielkim magazynem gromadzącym między innymi glikogen, witaminy A, D i B12 oraz żelazo. Te wszystkie zadania wymagają nienagannej kondycji. Jak zatem zadbać o wątrobę? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Jak dbać o wątrobę?

Alkohol to wróg wątroby

Nie od dziś wiadomo, że alkohol jest wrogiem dla prawidłowego funkcjonowania wątroby. Każda ilość jest szkodliwa dla tego organu. Częste picie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do uszkodzeń hepatocytów, zaś w miąższu wątroby pojawiają się zwłóknienia prowadzące do marskości. Alkohol pij naprawdę od czasu do czasu.

Dobra dieta

Spożywaj 5-6 mniejszych posiłków dziennie. Bardzo korzystne jest spożywanie warzyw zawierających w swym składzie witaminy: B1, B2, B6 i PP. Zaliczymy do nich między innymi sałatę, kukurydzę, soję, brokuły. Ponadto w tych warzywach znajdziemy odpowiednią ilość błonnika usprawniającego trawienie. Ponadto dużo przypraw służy funkcjonowaniu tego organu. Przykładem są: majeranek, jałowiec, tymianek oraz mięta. Możesz wspomagać się także preparatami wspierającymi kompleksowo wątrobę. Przykładem jest Hepatil Complex.

Znaleźć w nim można 4 kluczowe składniki pomagające wątrobie w bezproblemowym funkcjonowaniu. Będą to:

  • Fosfolidy budujące błony komórkowe wszystkich komórek organizmu. Dzięki temu uzupełniają braki hepatocytów.
  • Cholina dbająca o prawidłowy metabolizm tłuszczów.
  • Witamina E działająca ochronnie.
  • Witamina B6 biorąca udział w procesach energetycznych organizmu.

Dodaj komentarz