Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci – objawy i leczenie

Problemy z układem moczowo – płciowym u małych dzieci są bardzo częstą dolegliwością. Oprócz tego, że już samo zapalenie pęcherza moczowego u dzieci jest przykrą dolegliwością, to problemem jest również to, że czasem bardzo trudno jest je zdiagnozować. Warto więc wiedzieć jakie są objawy choroby i jak ją leczyć.

Infekcje układu moczowego – co trzeba wiedzieć?

Rozpoznanie, że to właśnie zapalenie dróg moczowych u dziecka jest przyczyną jego złego samopoczucia nie jest łatwe. Najmłodsze pociechy zazwyczaj nie potrafią zwerbalizować tego co im dolega, a te nieco starsze bardzo często bagatelizują problem w początkowej fazie rozwoju choroby i starają się ją ukryć. Bardzo ważne jest dlatego, aby to rodzic wiedział jakie są objawy problemów z układem moczowym i kiedy konieczna jest wizyta i lekarza, a kiedy na zapalenie cewki moczowej, domowe sposoby wystarczą. Schorzenie to jest dość często spotykanym zakażeniem u dzieci wywoływanym przez niebezpieczną bakterię Escherichia coli. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do poważnych powikłań, mających wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Najczęstszymi objawami, które powinny zwrócić uwagę opiekunów są typowe dolegliwości ze strony układu moczowego, takie jak częste oddawanie moczu i ból temu towarzyszące. Nie wszystkie jednak symptomy muszą świadczyć i tym, ze rozwija się poważa choroba. Mały pęcherz dziecka jest bowiem dużo mniejszych rozmiarów niż u dorosłego, dlatego też standardem jest, że młody człowiek oddaje mocz dużo częściej. Poza tym częstsze wizyty w toalecie mogą być także spowodowane zwiększonym przyjmowaniem płynów.

Niepokojącym objawem, który może świadczyć, że w organizmie rozwija się zapalenie dróg moczowych u dziecka jest zmieniony kolor moczu, który jest ciemniejszy niż zawsze. Może on być także spowodowany przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów lub zjedzenia buraków. Gdy dziecko skarży się na ból w czasie oddawania moczu warto także sprawdzić, czy przyczyną nie są odparzenie. Obserwując objawy u malucha, zawsze pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości mogących świadczyć o rozwijającej się chorobie koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem!dziekco-w-lazience

Najczęstsze objawy – diagnoza problemu

Objawów świadczących o tym, że pojawiły się bakterie w moczu nie wolno bagatelizować! Szczególnie małe dzieci narażone są na stany zapalne nerek, które mogą być konsekwencją choroby, jak również na wystąpienie urosepsy. Ta ostania jest ciężkim stanem ogólnym organizmu, wywołanym właśnie przez bakterie. Nawracający problem może świadczyć także o wadach w budowie anatomicznej układu. Dlatego tak ważne jest po wystąpieniu pierwszych sygnałów, które budzą niepokój, aby poszukać specjalistycznej pomocy.

Potrzeba częstego korzystania z toalety w celu oddana moczu, połączona z bólem brzucha najprawdopodobniej świadczy o tym, że rozwija się zapalenie pęcherza moczowego u dzieci. Infekcja dróg moczowych najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy pojawiają się bakterie w moczu, które zazwyczaj stanowią naturalne środowisko układu pokarmowego. Stan zapalny powoduje, że mnożą się one w pęcherzu moczowym jednocześnie podrażniając go – powoduje to duży dyskomfort, a także ból i pieczenie, nawet wtedy gdy w pęcherzu pojawia się minimalna ilość płynu. Do objawów towarzyszących należy często wysoka gorączka oraz pojawiające się bóle w dole pleców. Dziecko staje się rozdrażnione i płaczliwe. Na podstawie badania, które możliwe jest do wykonania również w warunkach domowych, można stwierdzić, że pojawiły się azotyny w moczu. Ich obecność spowodowana jest aktywnością bakterii, które przetwarzają pierwiastki, będące naturalnymi składnikami ludzkiej uryny. Badanie to wykonuje się za pomocą specjalnych pasków dostępnych w aptekach. Zarówno azotyny w moczu, jak i leukocyty w moczu są dowodem na to, że w pęcherzu rozwija się stan zapalny.

Leczenie

Gdy badanie stwierdzi, że pojawił się leukocyty w moczu, lekarz zaleci specjalną terapie, która bazuje na chemioterapeutykach czy tradycyjnych antybiotykach. . Leczenie bowiem polega na tym, aby bakterie czy  leukocyty w moczu nie były obecne. W szczególnych przypadkach, gdy choroba często nawraca lekarz może zlecić dodatkowe badania np. USG Wspomagająco działają na zapalenie cewki moczowej domowe sposoby. Do których należą ciepłe kąpiele przynoszące ulgę i ułatwiające oddawanie moczu oraz przyjmowanie większej ilości płynów, co pozwala na szybsze wydalenie toksyn z organizmu. Bardzo ważna jest także odpowiednia higiena. Wiele cennych wskazówek i informacji na temat leczenia zapalenia cewki moczowej można znaleźć na stronie http://neofuragina.pl/. Zainteresowane osoby znajdą na tam rady jak odzyskać zdrowie i co ważne jak zapobiegać nawrotom choroby, która choć z pozoru nie groźna powoduje duże uciążliwości i nieleczona może mieć poważne konsekwencje.

Dodaj komentarz