Zaparcia, zmęczenie, bóle głowy… sprawdź, kiedy jeszcze może pomóc Ci cholina

Cholina to inaczej witamina B4. W ciele człowieka cholina występuje przede wszystkim w fosfolipidach. Witamina B4 pełni wiele funkcji w ludzkim organizmie. Sprawdź, do czego może doprowadzić niedobór tej substancji?

***

Cholina poprawia pracę wątroby

W kontekście prawidłowego funkcjonowania wątroby cholina bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek oraz tłuszczy. wątrobaW związku z tym, że stanowi składnik błon komórkowych – przyspiesza regenerację tkanek. Witamina uczestniczy w transporcie cholesterolu i lipidów znajdujących się we krwi. Ponadto wspomaga magazynowanie witamin w komórkach wątroby, ułatwia wchłanianie witamin w jelitach, a także pobudza perystaltykę jelit. Niezwykle ważna rola choliny to przyspieszanie spalania tłuszczu w organizmie, co znacznie zapobiega ogólnemu stłuszczaniu się wątroby. Działanie choliny polega również na uczestnictwie w usuwaniu toksyn z organizmu.

Witamina B4 a ciąża

Witamina B4 jest ważna dla kobiet w ciąży, a także w diecie matek karmiących piersią. Wspiera rozwój mózgu i centralnego układu nerwowego płodu, zmniejsza możliwość wystąpienia wad wrodzonych, poprawia przepływ krwi w łożysku, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II oraz nadciśnienia.

Ciąża

Głównym źródłem choliny jest wątroba i podroby, a także żółtko jaja kurzego. Witamina B4 znajduje się w kiełkach pszenicy, suchych nasionach roślin strączkowych, orzechach oraz rybach. Cholinę można kupić w postaci tabletek w aptece.

Skutki niedoboru i nadmiaru choliny

Niedobór choliny prowadzi przede wszystkim do stłuszczenia wątroby, stanów lękowych, miażdżycy tętnic, bezsenności, wzrostu cholesterolu we krwi oraz stężenia trójglicerydów, u dzieci może wystąpić opóźnienie rozwoju. Ponadto lekarze alarmują: niedobór witaminy B4 zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby!

Nadmiar również nie jest korzystny dla zdrowia. Jeżeli w organizmie występuje zbyt duże stężenie choliny mogą pojawić się następujące symptomy: mdłości, oszołomienie, obniżenie ciśnienia tętniczego, choroby psychiczne, rybi zapach z ust i potu, biegunka.

Dodaj komentarz