Rozsadzający ból u nasady nosa, czoła, środkowej części twarzy, a także uporczywy nieżyt – to podstawowe objawy związane z zapaleniem zatok. Problem z zatokami dotyczy coraz większej ilości osób. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które leczą i łagodzą nieprzyjemne oznaki choroby.
Czym są zatoki?
Mówiąc najprościej zatoki przynosowe to przestrzenie w kościach twarzoczaszki połączone z jamą nosową. Wyróżnić można następujące zatoki przynosowe:
- zatoki czołowe
- zatoki szczękowe
- komórki sitowe
- zatoka klinowa
Chociaż nie została dokładnie zinterpretowana żadna funkcja zatok, to przyjmuje się, iż zatoki przynosowe odpowiedzialne są między innymi za wyrównanie ciśnień podczas oddychania, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, a także mają za zadanie zmniejszyć wagę szkieletu twarzoczaszki itp.
Choroby zatok należą do tych najbardziej uciążliwych. Wśród najczęściej występujących wymienić można: ostre i przewlekłe zapalenie zatok, grzybicę zatok, torbiele zatok, nowotwory złośliwe i niezłośliwe, polipy zatok.
Zazwyczaj pacjenci skarżą się na zapalenie zatok, które uaktywnia takie dolegliwości, jak:
- Przeszywający ból i odczucie rozpierania w czaszce.
- Zapalenie zatoki czołowej.
- Zapalenie komórek sitowych i zatoki szczękowej.
- Zapalenie zatoki klinowej.
- Obfita wydzielina z nosa.
- Zaburzenia węchu.
- Niedrożność nosa.
- Osłabienie, senność, gorączka itd.
Metody na zatoki
Pamiętajmy, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza. Zanim jednak do niej dojdzie, można posiłkować się bardziej przystępnymi sposobami.
Tabletki na zatoki
Przykładem jest lek dwuskładnikowy lek Acatar Zatoki. Znajdziemy w nim pseudoefedrynę, która obkurcza śluzówkę nosa i zatok oraz umożliwia ujście wydzielinie zalegającej nos i zatoki. Tym samym zostają złagodzone objawy stanu zapalnego zatok. Drugim składnikiem jest Ibuprofen charakteryzujący się działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Acatar Zatoki, kliknijcie tutaj.
Kompresy z soli
W aptece można dostać sól jodowo-bromową. Wystarczy podgrzać kilka jej garści i zawinąć w materiałową chusteczkę. Z takiego specyfiku zaczną uwalniać się dobroczynne związki jodu i bromu, które przyspieszają procesy oczyszczania śluzówki nosa.
Inhalacje
Inhalacje to wdychanie pary wodnej z aromatem (można chociażby wykorzystać olejki eteryczne lub zioła. Do całego zabiegu wystarczy tylko miska z gorącą wodą i jakieś przykrycie.
Maść, która rozgrzewa
Oprócz inhalacji, można zatoki rozgrzewać specjalistycznymi maściami dostępnymi w każdej aptece. Może to być maść eukaliptusowa, rozmarynowa lub sosnowa.
Naturalne antybiotyki
Do naturalnych antybiotyków zaliczymy oczywiście cebulę i czosnek. Kuracja polega na wdychaniu rozgniecionego czosnku lub cebuli.